Youth Competition

 

The Envelope Please

Competitors Anxiously Await Their Turn

 

    The results from the 2007 National Youth Competition are in !  What a tremendous success !  In all there were 3388 registered (including staff and adults), and 833 Competition Events.  Everyone that participated was definitely a winner.  When all was said and done, the state of Florida had 31 individuals/groups to place in the top three places of their respective categories.  A huge congratulations go out to:

                                                                                            

1st Place        

Meghan Duncan

Grades 1-3

Bible Memorization

1st Place 

First Tampa

Grades 10-12

Bible Bowl

1st Place  

Melissa & Justine

Grades 10-12

Duet

1st Place 

First Tampa Quartet

Grades 4-6

Quartet

1st Place 

Cory Harmon

Grade 4-6

Plucked String Solo

1st Place

Ace Andrews

Grades 10-12

Individual Drama

1st Place 

Tampa Drama

Grades 4-6

Group Drama

1st Place 

Beulah Puppets

Grades 1-3

Live Puppetry

1st Place 

Sarah Williams

Grades 1-3

Painting

1st Place  

Meghan Duncan

Grades 1-3

Graphics

1st Place  

Deanna Vaccaro

Grades 4-6

Fabricated Art

 

 

 

 

2nd Place  

Levi Duncan

Grades 4-6

Bible Memorization

2nd Place

Jessica Mohr

Grades 10-12

Bible Memorization

2nd Place 

Alex Andrews

Grades 4-6

Bible Sword Drill

2nd Place 

Tampa Childrens Choir

Grades 4-6

VE(13+)

2nd Place 

Ashley Northrup

Grades 10-12

Bowed String Solo

2nd Place

Jessica Mohr

Grades 10-12

Famous Speech

2nd Place 

Peyton Baker

Grades 1-3

Illustrated Story Telling

2nd Place

The King's Kids

Grades 10-12

Recorded Puppetry

2nd Place 

Hannah Williams

Grades 7-9

Poetry

2nd Place

Hannah Williams

Grades 7-9

Photography

2nd Place

Jessica Mohr

Grades 10-12

Fabricated Art

2nd Place 

Peyton Baker

Grades 1-3

Promotional Graphic Art

 

 

 

 

3rd Place  

Connor Duncan

Grades 1-3

Bible Memorization

3rd Place  

 David Wright

Grades 1-3

Bible Memorization

3rd Place 

Rachel Williams

Grades 4-6

Bible Memorization

3rd Place 

The King's Kids

Grades 7-9

Recorded Puppetry

3rd Place

Katey Gunter

Grades 4-6

Painting

3rd Place 

Victoria Vaccaro

Grades 1-3

3D Art

3rd Place  

Caleb Saunders

Grades 4-6

3D Art

3rd Place  

Courtney Pennington

Grades 7-9

Fabricated Art

    Once again, all of the participants were definitely winners !  If you would like to see all of the results from the 2007 NYC, please visit

www.randallhouse.com/page.asp?pg=07nycwinners